Da Bibere adj innom!
A címben lévő felszólítás a mottója a Balaton-felvidéki borút egyesületnek. Az időszámításunk előtti első századból egy kelta sírban találtak a Keszthely határában lévő Dobogón egy boroskancsót, amelyen a Da Bibere latin felirat ékeskedett. A keltákat követően a római korban virágzott igazán a környéken a borkultúra, de mi tagadás ma is igen nagy népszerűségnek örvend.
A Festetics-család által alapított Európa legrégibb agrár főiskolája, a Georgikon arra utal, hogy a Balaton-felvidéken nagy becsben tartották a szőlő- és bortermelést. Az agráregyetemen ma is komoly munka folyik, a környéken jelenleg is őrzik a hagyományokat, amely a szőlészethez köthető. Cserszegtomajon mindmáig a farsang utolsó napján, húshagyó kedden a parcella négy sarkán megmetszenek egy-egy szőlőtőkét, nehogy a madarak megdézsmálják a termést, illetve attól tartanak, nehogy a jég elverje a szőlőt.
A Balaton-felvidéki borút több fontos megállóval várja a vendégeit. Vonyarcvashegyen, Balatongyörökön és Rezin, Gyenesdiáson, Nemesvitán, Cserszegtomajon, Keszthelyen több pincészet kapcsolódott a programba. Vonyarcvashegyen és Keszthelyen a Bacchus Étterem és Pince, valamint a bormúzeum a legnagyobb turistaattrakció. Cserszegtomajon a Festetics-pince és a hozzá kapcsolódó Nyugat-Balaton Várszínház nyújt kiemelkedő gasztronómiai és kulturális élményt. Itt bormúzeum is működik és tájházakkal is megismerkedhetünk. Érdemes felhívni a figyelmet a balatongyöröki Lekics-pincére és vendégházra. Igen hangulatos a gyertyafényes pince, ahol a pogácsa, a sajt, a szalámi és a fehér kenyér mellé sorra kínálják az Ezerjót, az Olaszrizlinget, a Cserszegi Fűszerest, a Rizlingszilvánit és az Irsai Olivért. Ha Rezibe látogatunk, akkor a Decsics borozót kell keresni. Ha már kirándultunk a Rezi-várhoz, s megfáradtunk, akkor pihenjünk meg a hatalmas, szépen kidogozott pincében! Egész évben nyitva van a borozó, akár egy teljes busznyi vendéget is le tudnak ültetni a helyszínen.
Szüret idején különleges hangulat uralkodik a Balaton-felvidéken.
Aki szeretné megízlelni a Németh Borház termékeit, az keresse fel a szentgyörgyvári Széchenyi-pincét! A Németh borház az uradalom történelmi hangulatú, pincéje érleli a fehér és vörös borokat kis hordóban. Ezt hívják barik érlelésnek. A kóstolás során bortörténeti érdekességekkel is megismerkedhetnek a látogatók.
Olvassa a Bor Hírlapot!
A Bor Hírlap sikere, immár közel másfél évtizede, több okkal magyarázható: gazdag tartalommal ellátott, s ingyenesen terjesztett digitális kiadvány! A bor, és gasztronómia népszerűsítését szolgáljuk, s ez találkozik az olvasók igényeivel. Magazinunkat azért adjuk ingyen, hogy minél több emberhez eljuthassanak a pincészetek, éttermek, gasztro cégek hírei, érdekességei. Költségeinket a hirdető cégek fedezik. Mivel ez a koncepció jól bevált, és régóta működik, bízunk benne, hogy még sokáig szolgálhatjuk, a bor, és gasztronómia híveit, akár a digitális magazinunk lapszámaival - amelyek linkjét a Facebook segítségével 10 ezer embernek küldjük ki -, akár az internetes honlapunkkal, amelyen lehetőségünk nyílik friss híreket közölni, lépést tartani a mindennapokkal.