Az alföldi bort gyorsan isszák
Az adatokból egyértelműen látszik, hogy a kunsági borvidék az ország legnagyobbja.
A feljegyzések szerint a terület szőlőtermesztésének története a kora középkorig vezethető vissza. A török hódoltság után és főként a filoxéravészt követően nagy lendületet vett a borvidéken a szőlő- és bortermelés. Jelentős telepítésre csak a közelmúltban került sor, az 1960-65-ös években. A kampány jellegéből adódóan ez nem a legszerencsésebb fajtaválasztékkal és eléggé kapkodva valósult meg. Mára ezeknek az ültetvényeknek a területe nagyon le is csökkent. Jelenleg a borvidék szőlő- és bortermelése nyolc körzetben folyik. A borvidék hő- és fényviszonyai a szőlő fejlődésének idején jók, de a nyugalmi szakaszban, valamint a tavasz elején és végén a fagy gondot okozhat. Csapadékban a borvidék szegény, eloszlása rapszodikus, esetenként aszállyal kell számolni. A magasabban fekvő dombok talaja jobb, de találkozhatunk sovány homokbuckákkal, futóhomokkal és lepelhomokkal is. A homoktalajok többsége meszes jellegű, tápanyagban szegény és foltonként változik.
A borvidék háromnegyed részén fehérbort adó fajtákat termesztenek. Közöttük vannak hagyományos, de ma is telepíthető szőlők (Ezerjó, Kövidinka…) és újabb, igen fagytűrő (Kunleány, Bianca, Csillám stb.), valamint minőségi fajták (Rajnai Rizling, Cserszegi Fűszeres, Chardonnay…) A vörös borszőlő szinte mindegyike telepíthető a borvidéken, különösen jó hírnevet vívott ki a Kiskőrösi Kadarka, de ma már más fajták jó minőségű borai is keresettek. A hagyományos szőlőkből készült borok általában könnyűek, lágyak. Az Arany Sárfehérből és a Kunleányból kitűnő minőségű pezsgő készül, érdemes mindenkinek megkóstolni. Fontos tudni, hogy az erjedési széndioxid teszi a pezsgőt pezsgővé. Parafa dugós lezárással a palackban való érlelés jó hatásfokkal történhet. A pezsgő szezonja a karácsony, szilveszter, a báli szezon, de az év minden időszakában bátran fogyasztható. Fogadásokon, partikon előszeretettel kínálják a pincérek aperitifként, egy szem szép eperrel feldíszítve, vagy friss narancslével felöntve. Ez utóbbi verziót hívják mimóza koktélnak szakmai körökben. A kunsági szőlőből muskotályos, édes, rozé, félszáraz és száraz pezsgők egyaránt készülnek, méghozzá nagy volumenben. Ezek jól értékesíthetők, kedvelik a vásárlók. A vörös borszőlő fajták (Cabernet Sauvignon és Franc, Kékfrankos, Zweigelt) zamatos vörösborokat
Olvassa a Bor Hírlapot!
A Bor Hírlap sikere, immár közel másfél évtizede, több okkal magyarázható: gazdag tartalommal ellátott, s ingyenesen terjesztett digitális kiadvány! A bor, és gasztronómia népszerűsítését szolgáljuk, s ez találkozik az olvasók igényeivel. Magazinunkat azért adjuk ingyen, hogy minél több emberhez eljuthassanak a pincészetek, éttermek, gasztro cégek hírei, érdekességei. Költségeinket a hirdető cégek fedezik. Mivel ez a koncepció jól bevált, és régóta működik, bízunk benne, hogy még sokáig szolgálhatjuk, a bor, és gasztronómia híveit, akár a digitális magazinunk lapszámaival - amelyek linkjét a Facebook segítségével 10 ezer embernek küldjük ki -, akár az internetes honlapunkkal, amelyen lehetőségünk nyílik friss híreket közölni, lépést tartani a mindennapokkal.