Fokvárosba érkezve a világhírű turisztikai látnivalók megtekintése mellett tradicionális borkóstolások is várják az ide látogató vendégeket.
Fokváros közkedvelt attrakciója a Victoria & Alfred Waterfont a régi kikötőből átalakított szórakozó negyed, ahol jó néhány különleges étterem található. Az éttermek teraszai kinyúlnak a stégekig, a vendégek étkezés közben pazar látványban gyönyörködhetnek, előttük a várakozó jachtok, sétahajók, vitorlások, háttérben ott magasodik a csodálatos Tábla Hegy, a ráboruló felhőtakaróval.
Stellenbosch és környéke tradicionálisan a legrégebbi bortermelő vidéke Dél-Afrikának, itt találhatók a legszebb szőlősbirtokok. A fehérre meszelt fokföldi gyarmati stílusban megépített kúriák, mint gyöngyszemek ékeskednek a zöld környezetben. A tulajdonosok rendszeresen szerveznek borkóstolásokat, de szinte mindegyiknek van étterme is, amelyek többnyire nagy virágos kerttel rendelkeznek, teret adva a hétvégi piknikhez. A fokföldi hétvégékhez hozzátartozik, hogy a családok kis kosarakkal felpakolva elmennek egy-egy nyitott szőlőbirtokra, hogy a tölgyfák árnyékában piknikezzenek.
Színes kulturális találkozókat, komolyzenei koncerteket, bor és sajt fesztiválokat is szerveznek a látogatóknak. Vannak olyan helyek, ahol korabeli ruhákat viselnek és így szolgálják fel az éttermek ínycsiklandozó, bőséges kínálatát, ami feledhetetlen élményt ad a kulturált borfogyasztáshoz.
A kezdetek
A Table Bay partján kezdődött 1652-ben Dél-Afrika modern írott történelme, mert ebben az évben Jan van Riebeeck és kis holland csapata partra szállt, hogy állomást hozzanak létre a hajósoknak Európa és a kelet országai között. Ez a kis állomás akkor friss húst és zöldséget szolgáltatott.
Fokföldön Jan van Riebeeck 1655-59 között ültette az első szőlőtőkéket és ez volt az első szőlőskert, ami bort adott abban az időben. A kezdeti nehézségek után – mert nem ismerték megfelelően az időjárást – 1679 -ben Simon van der Stel kormányzó szaktudásával jött létre az első jelentősebb szőlősültetvény Constantia területen, amely a mai napig híres bortermeléséről. Különösen a Sauvignon Blanc, Semillon, Chardonnay, Cabernet Savignon, Merlot borai nevezetesek. A Constantia-ból származó borokat már Napóleon hadvezér, az angol író Dickens és Jane Austen is csodálta.
1680 -1690 között a Franschoek hegyek lábánál a holland telepesek után a francia Hugenották telepedtek le, így a fokföldi bortermelés nekik köszönhetően kiteljesedve felvirágzott, mivel magukkal hozták a francia borok készítésének tudományát. Dél-Afrika történelmében, kultúrájában, mezőgazdasági és kereskedelmi életében. a bortermelés azóta is meghatározó fontos szerepet játszik
Fokföldön a szőlőkultúra azért teljesedhetett ki, mert a terület éghajlata mediterrán jellegű. A világ bortermelő országai között az élményőzbe tartozik Dél-Afrika, jelenleg a büszke 7. helyen áll az évi 898,4 millió liter termelésével. (2018-as adat)
A Nagy Hatként (Big Six) emlegetett bor csoport – Sauvignon Blanc, Chardonnay, Cabernet Sauvignon, Merlot, Shiraz, és Pinotage – 1990-ben alakult ki, meghozván a nemzetközi elismerést a minőségi fokföldi boroknak
Ugyan ebben az évben F.W. de Klerk megszüntette az apartheidet és Nelson Mandela kiszabadult a börtönből. Ez az év volt, amikor kinyitotta kapuit Dél-Afrika a külföldi borkészítők előtt, akik nagy számban érkeztek a szőlőbirtokokra szakértőkként dolgozni. A nemzetközi szakemberek munkássága kapcsán a pezsgő is megjelent a kínálat széles horizontján.
Az Ausztrál, az Új-Zéland-i, és a Chile-i borászok mellett Fokföld sokat köszönhet a Magyar borászok értékes munkájának és szaktudásának.
Dr. László Gyula
Anton Rupert afrikaans mágnás 1970-es évek elején hívta dolgozni a Bergkelder borgazdaságba Dr. László Gyula kiváló szaktudású magyar borszakembert.
Személye meghatározó és kulcsfontosságú szereplője volt a Fokföldön létesített szőlőültetvények minőségének fejlesztésében, az új szőlőfajták beszerzésében és termesztésében.
Dr. László Gyula újítása közé tartozott, hogy a bort tölgyfa hordókban, pincékben érlelték és ez helyettesítette az előzőleg használt nagy dézsákat. Így tökéletesebb lett a minősége a boroknak. Mai napig használnak magyar tölgyfa hordót azért, mert a helyi tölgyfák szivacsosabbak, és áteresztik a bort. Az Európából származó hordok kiválóak mivel a hideg tél megkeményíti a tölgyfát, a belőlük készült hordók tartják a tartalmukat.
2008-ban a Bergkelder borászat munkásságának tisztelegve exkluzív bort nevezett el róla Laszlo néven. A bor intenzív, mély szilva színű és gazdag, cseresznye, fűszeres jegyekkel, rendelkezik, melyet 28 hónapos érlelés alatt értek el a tölgyfahordókban. Az elegáns, kiváló exclusíve Laszló bor számtalan díjban és elismerésben részesült
Pongrácz Dezső
Pongrácz Dezső nevéhez kötődik Dél-Afrikában az egyik legkedveltebb elegáns pezsgő, a Desiderius Pongrácz. A fő alkotóeleme chardonnay és pinot noir.
A nemesi származású Pongrácz Dezső gróf 1923-ban született. 1944-ben szerzett mezőgazdasági diplomát Budapesten, majd a besorozását követően orosz hadifogságba esett. Közel egy évtizedet töltött hírhedt szibériai munkatáborokban favágóként, majd a veszélyes szibériai rézbányákban dolgozott. Ezeket túlélve visszakerült Magyarországra, de 1956-ban végleg elhagyta az országot. A magyar események káosza alatt úgy döntött, új életet kezd, és meg sem állt Afrikáig.
Európai nemesi kapcsolatai révén Namíbiába költözött, ahol mezőgazdasággal kezdett foglalkozni, ahol birtokvezető lett. 1958-ban átköltözött Dél-Afrikába, a Fokváros melletti Stellenboschba, ahol szintén mezőgazdasági vezetőként dolgozott és közben a Stellenbosch-i egyetemen megszerezte az agrármérnöki diplomát. Pongrácz Dezső – aki nagyon jó barátja volt Dr. László Gyulának –, 20 éven keresztül segítette a dél-afrikai borágazatot a szőlőtermesztésben.
Munkássága tiszteletére 1990-óta Méthode Cap Classigue elegáns pezsgőt Pongrácznak nevezik. A számtalan díjjal kitüntetett Pongrácz pezsgők chardonnay és pinot noir szőlőből készülnek. Pongrácz Dezső egyik szívügye volt ugyanis e két fajta dél-afrikai telepítése. A Pongrácz Brut Rosé Method Cap Classique egy elegáns, két évig érlelt, halvány lazac színű rosé pezsgő a tengeri szelek által hűtött szőlő ültetvényről, kézzel válogatott fürtökből készül.
Gál Tibor
Gál Tibor kiváló egri borászt 2003-ban Alexander von Essen báró kérte fel, hogy dolgozzon a Capaia Borászatában. Mivel Dél-Afrikában a szüret januárban van, így a fél éves eltolódást remekül lehet igazítani a magyarországi őszi szürethez, s ez lehetőséget adott arra, hogy a borász elvállalja a feladatot.
Gál Tibor legendás személyiségét, elhivatottságát a Fokföldiek csodálattal nézték. Mindene volt a szőlő, a bor, a termőföld, saját kezével telepítette Fokföldön a szőlőket, vizsgálta a talajt, az uralkodó széljárást, és mindent, ami befolyásolhatott egy évjáratot. Együtt lélegzett a szőlővel.
A pincészet megtervezése és kivitelezése nem minden napi feladatát kapta, ahol a lehető legmodernebb technológiát a legmagasabb minőségi szinttel párosította és jelenleg a világ legnagyobb 56 francia tölgyfa tankjaiban érlelik a kellő minőségűre a borokat.
A dél-afrikai borászat eddigi történetében még nem fordult elő az, amit ő megvalósított. A legelső szüretet követő 2003-as évjárat termése a borászat három borának 5 csillagos minőségi kitüntetést hozott. A borgazdaság híres Capai ONE bora öt piros szőlőből –Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc, Petit Verdot és Shiraz – készül.
A nagy patrióta, a legnagyobb magyar borász 2005 februárjában egy szüretet követő vacsoráról tartott hazafelé a Tokara Birtokról, amikor a Stellenbosch-i kanyarokban visszafordíthatatlan baleset érte.
A magyar borászok szaktudása világhírű, Dél-Afrikában is nagy megbecsülésben részesülnek.
A borkészítés iránt érdeklődők a borúra keretében nemcsak borkóstoláson vehetnek részt, hanem szervezett programként bemehetnek a borpincészetekbe is, ahol találkozhatnak a főborászokkal, akiktől szakirányú tájékoztatást kapnak.
Fábián Gabriella
Geotours Utazási Iroda
Olvassa a Bor Hírlapot!
A Bor Hírlap sikere, immár közel másfél évtizede, több okkal magyarázható: gazdag tartalommal ellátott, s ingyenesen terjesztett digitális kiadvány! A bor, és gasztronómia népszerűsítését szolgáljuk, s ez találkozik az olvasók igényeivel. Magazinunkat azért adjuk ingyen, hogy minél több emberhez eljuthassanak a pincészetek, éttermek, gasztro cégek hírei, érdekességei. Költségeinket a hirdető cégek fedezik. Mivel ez a koncepció jól bevált, és régóta működik, bízunk benne, hogy még sokáig szolgálhatjuk, a bor, és gasztronómia híveit, akár a digitális magazinunk lapszámaival - amelyek linkjét a Facebook segítségével 10 ezer embernek küldjük ki -, akár az internetes honlapunkkal, amelyen lehetőségünk nyílik friss híreket közölni, lépést tartani a mindennapokkal.